Για την Προστασία των Παιδιών

Στην ενότητα αυτή που είναι αφιερωμένη στους γονείς παρουσιάζονται ορισμένοι χρήσιμοι σύνδεσμοι με συμβουλές και προτάσεις για την καλύτερη προστασία των παιδιών από τους καθημερινούς κινδύνους, αλλά και για την καλύτερη ανατροφή και ανάπτυξή τους.

διατρο

ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Μέσω του παραπάνω συνδέσμου δίνονται συμβουλές στο γονέα για την καλύτερη διατροφή του παιδιού του την ώρα που αυτό βρίσκεται στο σχολείο.

ηλεκτρο

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ

ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ

Τα τελευταία χρόνια με την ραγδαία αύξηση της χρήσης των κινητών τηλεφώνων(ακόμη και από μαθητές των Δημοτικών Σχολείων), των διαφόρων gadgets και των φορητών υπολογιστών αυξάνεται ολοένα και περισσότερο ο κίνδυνος της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας. Ειδικά για τα μικρά παιδιά που βρίσκονται ακόμη στην ανάπτυξη αυτός είναι ένας από τους σημαντικότερους σύγχρονους κινδύνους. Για αυτό το λόγο και οι γονείς πρέπει να γνωρίζουν μέτρα προστασίας που μπορούν να ληφθούν καθώς και τις συνέπειες που μπορεί να έχει σε ένα μικρό παιδί η καθημερινή του έκθεση στην ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.