Γλώσσα

Εδώ θα βρείτε χρήσιμες παρουσιάσεις για το μάθημα της Γλώσσας στα Δημοτικά Σχολεία.

1η ΕΝΟΤΗΤΑ: ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ

Η ενότητα αυτή απευθύνεται στους μαθητές της Α΄Τάξης των Δημοτικών Σχολείων, καθώς παρουσιάζει με έξυπνο και παιχνιδιάρικο τρόπο τα γράμματα της Ελληνικής αλφαβήτου. Σε κάθε γράμμα υπάρχει και ένα σύντομο, σχετικό τραγουδάκι με το οποίο και μπορούν οι μαθητές να εξοικοιωθούν με την χρήση των γραμμάτων, αλλά και διαφόρων λέξεων.

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 1

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 2

ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ 3

2η ΕΝΟΤΗΤΑ: ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ

Στην ενότητα αυτή ακολουθεί μια παρουσίαση με κεντρικό θέμα την Γραμματική. Στόχος αυτής της παρουσίασης είναι η πρακτική δοκιμή των γνώσεων των μαθητών πάνω στην ύλη της Γραμματικής του Δημοτικού Σχολείου.

ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ

3η ΕΝΟΤΗΤΑ: ΧΡΟΝΟΙ

Αυτή η ενότητα είναι αφιερωμένη στην εκμάθηση των χρόνων από τους μαθητές. Ακολουθεί παρουσίαση των χρόνων αλλά και ενδεικτική άσκηση για την καλύτερη εμπέδωση και αξιολόγηση των γνώσεων των μαθητών πάνω στην ενότητα των χρόνων.

ΧΡΟΝΟΙ

ΑΣΚΗΣΗ