Τα Δάση της Κορινθίας

Στα πλαίσια του προγράμματος της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης το σχολείο μας πριν από μερικά χρόνια είχε πραγματοποιήσει ένα σεμινάριο για τα παιδιά της Ε΄Τάξης. Κεντρικό θέμα του σεμιναρίου ήταν το Δάσος και ειδικότερα τα Δάση της Κορινθίας.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ

ΣΤΟΧΟΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

Αρχικά γίνεται αναφορά στο φυσικό περιβάλλον της Κορινθίας, καθώς και στην χλωρίδα του Νομού μας, όπου παρατίθεται και φωτογραφικό υλικό.

ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΧΛΩΡΙΔΑ

Στην συνέχεια δίνονται πληροφορίες και φωτογραφικό υλικό για όλα ανεξαιρέτως τα όρη και τα δάση που υπάρχουν σε αυτά του Νομού Κορινθίας.

ΔΑΣΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΧΕΛΜΟΣ

ΖΗΡΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑΔΡΑ ΤΗΣ ΦΛΑΜΠΟΥΡΙΤΣΑΣ

ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΜΟΥΓΚΟΣΤΟΥ

ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΔΑΣΟΣ ΠΕΥΚΙΑ

ΤΟ ΟΡΟΣ ΟΛΙΓΥΡΤΟΣ

ΓΕΡΑΝΕΙΑ

Κύριος στόχος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές τα δάση του Νομού μας, να ευαισθητοποιηθούν για τα δάση, που κάθε χρόνο μειώνονται ακόμη περισσότερο, και γενικότερα για θέματα του περιβάλλοντος.